edf

Malý kousek Asie – Koh Chang

Najít v thajském Tratu místa, kde není přeturistováno, začíná být problém, protože všichni jezdí pořád na ta samá místa a pak se tam nedá hnout, přitom je ale stále plno krásným a zapomenutých míst jako například ostrov Koh Chang ležící 300 km od Bangkoku a blízko hranic s Kambodžou.

Třítýdenní pobyt v ráji.

Z Bangkoku přímo z letiště úplně z přízemního patra (mazec to letiště 😀 až tady jsem poznala chaos) odjíždí autobusy směr Trat a Koh Chang. Jízdenky je třeba mít koupené předem přes 12Go. Cesta stojí kolem 4-5 stovek a zahrnuje autobus+trajekty+rozvoz po ostrově. Cesta trvá asi 11-12 hodin a autobusy … no musíte se modlit, že chytnete autobus alespoň s klimatizací. Nedoporučuji si sedat do zadní třetiny autobusu, silnice nejsou extra udržované a tlumiče autobusům asi někdo ukradl 😀 Ale na vzpomínání dobrý, příště bych si asi ale připlatila a letěla letadlem.

Druhý den jsme zamířili do půjčovny skútrů, řidičáky nekontrolují, ale vezmou vám cestovní doklad (některé půjčovny berou i kopie – UDĚLEJTE SI PŘEDEM DOMA V ČR), ale je to tak 50/50, já odevzdávala originál pasu a byl to fakt divný pocit 😀 Cena za den se pohybuje 250-300 thajských bahtu, ale dá se sehnat i za 200 THB – což je nějakých 140 korun za den. Na skútru opatrně, kolikrát jsme byli svědky dost hnusných nehod turistů na skútrech.

Hned potom si sežeňte kreslenou mapku ostrova, která vám přehledně naservíruje, co všechno se dá na ostrově objevovat. Ostrov se dá objet na skútru dokola, i když jižní část nemá vystavěnou komunikaci a jede se skrz zarostlou džugli, ale jako dá se :D. Východní strana ostrova není tak turistická, takže pořádně dotankujte benzín z petlahve na západní straně, ať pak nejste bez šťávy, benzínek je na východě výrazně méně, to samé restaurace.

O ostrově bych vám mohla vyprávět do nekonečna, rozhodně doporučuju jít ke všem těm vodopádům, celkem jich tu je asi 9 (Thanmayom Waterfall, Khlong Nonsi Waterfall, Klong Jao Leuam, Old spa, Nam Tok Khlong Phlu atd), i když někdy jsou ty cesty fakt o život, poprvé jsem se prodírala džunglí plnou hadů a různých brouků, určitě to je zážitek 🙂 Jen nechoďte v žabkách jako já.

Myslím, že jeden vodopád, ten na severu ostrova, je na soukromém pozemku a platí se asi 50 THB, kazdopádně ty nejhezčí byly stejně ty v džungli na východní straně ostrova a pak Nam Tok Khlong Phlu – 150 THB, ale ten je hodně dostupný z města a je tam narváno, takže doporučuju návštěvu brzo ráno.

Cestou kolem ostrova projedete kolem několika chrámových komplexů, což je fakt nádhera, jen škoda všude toho elektrického vedení, které by dohnalo českého elektrikáře asi k sebevraždě 😀 Za mě nejkrásnější Wat Khlong Phrao.
Co víc na ostrově – celý ostrov je součástí národního parku Mu Ko Chang, většina ostrova je zarostlá džunglí, na jihu ostrova jsou neporušené korálové útesy vhodné k potápění, skvělé večerní trhy na White Sand Beach, rybářské vesnice, majáky, přístavy, výšlap na nejvyšší horu Koh Changu Khao Salak Phet (744 m. n. m.), asi 2 km dlouhá lávka skrz mangrovníkový les, zapomenuté pláže Long Beach, Wai Check Beach, Khong Koi Beach, banánové plantáže, ochutnání nejsmradlavějšího ovoce durianu- s sebou žvýkačky 😀 a dalšího exotického ovoce, které si pak v čr už rozhodně nikdy nekoupíte (mango tam a z obchodů v čr ? neuvěřitelný rozdíl), sloní záchranná stanice, půjčovny paddleboardů a nezapomenutelné thajské masáže. Joo a bacha na opice, který jsou všude!

Tenhle ostrov byl nejlepší volbou, kterou jsem mohla udělat, a když se tak prodírám fotkama, kterých mám snad milion, je strašně težký sem nahodit jen pár nich.