Tenhle rok konečně otevřené hranice bez omezení, a proto jsme očekávali plné Alpy, a protože Balkán nás lákal už delší dobu, bylo rozhodnuto.
Cesta do Bosny přes Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko plyne jako po másle až do té doby, než přejedete hranice do Bosny a skončí dálnice a vy se začnete drkocat po vesnický silnici a třeba budete mít štěstí a chytnete i traktor nebo kamion s rychlostí 40km/h na dalších 150km, které jedete asi 3h 😀
Ale jinak je to super 😀 Celkově co bych k Bosně řekla, připravte si hotovost, karty téměř nikde neberou, nikam nespěchejte – místní mají na všechno spoustu času, cesty jsou občas dost rozbité, takže bacha.
Se psem – jedete do třetí země mimo EU – kromě evropského pet pasu s platnou vakcinací, označení čipem, potřebujete i veterinární osvědčení od Krajské veterinární správy a pro cestu zpět do ČR je nutné mít vyšetřenou krev psa na titr protilátek proti vzteklině.
Co v Bosně a Hercegovině navštívit ?
Sarajevo – město, co vypráví příběh
Hlavní město s bohatou historií má opravdu co nabídnout a 24h na jeho návštěvu je málo. Bydleli jsme asi 100m od centra starého města v dog friendly úplně novém Guesthouse Bebek s parkováním v ceně (900KČ/2osoby+pes/1noc). Kromě centra ve čtvrti Baščaršija s dřevěnou kašnou Sebilj uprostřed, úzkých, dlážděných, kamenných uliček nabízející měděné výrobky, tureckou kávu a tradiční bosenské jídlo a dominantní Gazi Husrev-begova mešitou, doporučuji dále projít celou hlavní třídu až dozadu, procházkou kolem řeky přes historické mosty až k Sarajevské knihovně (radnici), po hlavní silnici potkáte velký trh s ovocem a zeleninou a rybami, za návštěvu stojí i pramen řeky Bosny , vyhlídka na město se západem slunce nebo Avaz Twist Tower – nejvyšší budova v Sarajevu s placeným vstupem a vyhlídkovou kavárnou a pokud Vás zajímá historie války je tu pár muzeí, a mimo další válečné ,,památky,, třeba i únikový tunel na letišti.
Parkování zdarma v Sarajevu zde.
Maglič – Trnovačko jezero – Národní park Sutjeska
Cesta na nejvýšší horu 2386m.n.m. Bosny a Hercegoviny. Nejprve musíme absolvovat cestu po typické rozbité bosenské silnici, kde ještě zaplatíte 5KM (bosenkých marek) za osobu při vstupu do Národního parku. Potom následuje něco, co jednou za x desítek let bude krásná silnice (věřím ve Vás kluci šikovní bosenký) až se po 2 h dostanete na konec 15km jízdy na plácek k parkování nebo kempování s famózním výhledem. Dál máte dvě možnosti – první jít ferratou nahoru na Maglič a přes hřeben dolů do Černé Hory k Trnovačku jezeru a pak dál zpět k autu – nebo jít od auta rovnou přes údolí do Černé Hory k Trnovačku jezeru potom dál nahoru na Maglič a zpět s tejnou cestou nebo přes ferratu dolů 🙂 Stanování a přespání u Trnovačka jezera se platí 8KM za osobu na noc, jezero ve tvaru sdrce je fakt krásně čistý a osvěující na koupání. Cesta na Maglič je obouma cestama náročnější, určitě s sebou trekový hole, na ferratu i helmu, za to tu nepotkáte davy turistů a máte divokou přírodu jen pro sebe.
REPELENT JE NUTNÝ 😀
Památník Tjentiště
Mostar
Kulturní a společenské centrum jižní části, tedy Hercegoviny, plné úzkých, kamenných uliček s obchody plné tepaného nádobí a barevných světel. Ikonický Starý most se tyčí nad kryšťálově modrou řekou Neretvou. Bydleli jsme opět kousek od Starého mostu v dogfriendly Vile Lejla (950KČ/2osoby+pes+snídaně) s podzemním parkováním v ceně.
Vrelo Bune
Pramen řeky Buny v obci Blagaj asi 15 km od Mostaru vyvěrá z hloubky 200m v jeskyně, je největší krasový pramen řeky na světě. Do jeskyně je možné zakoupit vjezd na lodi a bliž k jeskyni a pramenu není dovolen vstup se psem. V blízkosti se nachází placené parkoviště a velké množství restaurací a kaváren a také Tekija, dervišský klášter, do kterého je vstup se psy samožřejmě taky zakázán a ženy musí mít pokrývku hlavy, zakrytá ramena a kotníky. V místě se pohybuje velké množství muslimů.
Bunski Kanal
Soutok řeky Neretvy a řeky Buny, je přírodní fenomém, skrytý uprostřed ničeho, asi 12km od Mostaru, odbočku snadno přehlédnete. V místě je malé neplacené parkoviště. Voda teče velkým proudem a je docela studená, ale koupání v odlehlejších tůňkách je skvělý.
Počitelj
Historické kamenné město 29 km od Mostaru na břehu řeky Neretvy s kamennou pevností , hradbami, hodinovou věží a Šišman Ibrahim-pašovou mešitou.
Vodopády Kravica
Neplacené pŕozlehlé parkovište a vstup k vodopádům se platí od cca 8-20h, mimo tyto hodiny je vstup volný a lze u vodopádů přespat. Vstup v placené hodiny je 20KM na osobu. Vstup se psem je povolen ale psy se nesmí koupat. Pláže v okolí vodopádů jsou docela malé, tak doporučuji si přivstat 🙂 Lezení po vodopádech je zakázáno a hlídáno plavčíky.
Bosna a Hercegovina je stále tak trochu skrytý poklad Evropy a určitě to nebyla naše poslední návštěva 🙂