Jak mě Azory posadily na zadek – Sao Miguel

Tuhle cestu jsme měli naplánovanou už z před kovidové doby, a právě kvůli ní se cesta o dva roky posunula. Mělo to svoje výhody, a to hlavně lepší a levnější spojení s TAP air za 3 000,- z Prahy do Lisabonu a pak do Ponta Delgady na ostrově Sao Miguel, ale také svoje nevýhody a to hlavně zdražení ubytování a půjčovného na ostrově o cca 250%.

Představa deseti dní na takovém malém ostrově mě celkem děsila, že se ukoušeme nudou, a tak jsme do itineráře nafrkali, co to šlo a ještě nám dva dny volné v itineráři zbyly. Plány jsou hezký, ale realita je většinou jinde 😀 Sao Miguel mě totálně dostal, je to ostrov, kde se dá dělat snad všechno. Turistických tras je tu nespočet, pláže, termální koupaní, ať už placené tak volné v přírodě, můžete si zaplatit potápění, jízdu na koni nebo canyoning, pozorovat velryby, surfovat, plachtit, lézt po skalách nebo objet ostrov na kole. Z plánu dvou volných dnů, jsme měli nakmitáno denně cca 25 000kroků a nohy mě bolely víc než po třech týdnech v Himalájích.

Vodopády kam se podíváš, oproti Madeiře mají jednu výhodu, a to že nejsou tak ledový a ve všech se dá v klidu koupat.

Termální koupaliště

První jsme navštívili Parqua Da Caldeira Velha, kde je vstup dobré objednat na daný čas den předem přes rezervační systém, vstup je omezen na daný počet osob a cena je 10EU na 1,5h. Najdete tu čtyři různé termální bazény s různou teplotou vody. Malé převlékárny, a za poplatek je možné věci nechat ve skříňkách. Žádný bar ani občerstvení přímo v areálu není.

Terra Nostra byl druhý trochu větší park ve městečku Furnas s obrovským do bahnitě zbarveným bazénem a dalšími dvěma top horkými mini bazénky. Tyhle termály jsou vážne hodně horký, ale byla to paráda. Voda je tady víc sirnatá, k dispozici jsou pouze dvě sprchy na celé koupaliště a asi 8 kabinek na převlékání, takže počítejte se mega frontami, nebo se převléci už předem a sprchy oželet 🙂 Kromě koupání je tu obrovská botanická zahrada, takže je tu určitě co dělat. Cena je 10Eu a časově vstup není omezen. Občerstvení opět v areálu není.

Další placené termály ve Furnasu jsou Poça da Dona Beija, kde téměř skoro nikdo nepochopitelně nebyl. Zase je dobrý udělat den předem rezervaci, tyhle termály jsou otevřené až do 11 večer a dost lidí sem chodí právě na noční koupání, kdy jsou bazény pěkně osvětlené. Najdete tu pět bazénu s různou teplotou, sprcha studená je zdarma a teplá ze poplatek, skřínka stojí 2eu + depozit. Cena je 8EU za 1,5h.

Termas das Caldeiras da Ribeira Grande jsou malé termály, které stojí 3EU na osobu, a z venčí vypadají fakt strašně, půlka domu ze rozpadlá s propadlou střechou 😀 Dá se k nim dojít přes pěkný trek přes vodopád Salto do Cabrito.

Unikátní termální pramen vyvěrající přímo do moře Termas da Ferraria, museli jsme sem jet třikrát něž vlny umožnily se jít vykoupat. V moři jsou lana, který se můžete držet při vlnách, přítomný je v týdnu i plavčík, ale má celkem na salámu, co se ve vodě děje. Vstup je zdarma, k dispozici je obrovské parkoviště u nefunkčního hotelu, jsou zde převlékárny a sprchy zdarma. V okolí kromě zálivu s termálem je i menší stezka podél pobřeží.

Termály ale najdete i během některých treků ve vnitrozemí. Třeba jeden uprostřed ničeho pod vodopádem, kam vlastně nevede oficiální cesta a jdete 40 minut po strmém srázů dolů pod vodopád a pak jen musíte hledat, kde zrovna ten termál vyvěrá.

Čajová plantáž Chá Gorreana

Volně přístupná čajová plantáž u fabriky na zpracování čaje, kde můžete navštívit i menši čajovnu, kde mají dva druhy čajů zdarma k ochutnání, je tu i možnost nakoupit místní čaj a výrobky z něj .

Lagoa Do Fogo

Za mě nejkrásnější kráterové jezero na Sao Miguel 🙂 Kousek od vyhlídky je placené parkoviště, asi 3 h nás stáli 6EU. Pak už záleží na vás, jestli se vydáte po strmé cestě dolů na cestu kolem jezera nebo se vydáte po hřebeni na nějaký delší trek.

Ananasové farmy

Jen v Ponta Delgadě jsou minimálně dvě ananasové farmy, ananasové skleníky s ananasy v různé fázi růstu a samozřejmě s ochutnávkou ananasů a všelijakých koláčů a drinků z nich, a musím uznat, že ananasový mojito nemá chybu.

Pláž Mosteiros

Černá písčitá pláž v Mosteiros s výhledem a přírodními vulkanickými bazénky.

Miradouro da Boca do Inferno a Lagoa de Santiago, Lagoa Azul a Lagoa Rasa

Ikonická vyhlídka na tři kráterová jezera jako nejznámější výhled Azor, cesta od parkoviště vede skrz krásný les s mnoha odbočkami třeba k dalšímu menšímu jezeru nebo na jiné vyhlídky na výše zmíněná jezera. V okolí jsme byli dvakrát, poprvé tak skoro nikdo nebyl, podruhé se tam trousili turisti a na ikonickou vyhlídku jsme taky zašli. Každopádně v okolí je x dalších a mnohem hezčích vyhlídek bez zábradlí a s lepším výhledem.

Ostrůvek u Vila Franca do Campo

Furnas a okolí

Furnas jako obydlená plocha neaktivního vulkánu, město je plné míst, kde vyvěrá sírnatá voda nebo pára. V okolí je pár placených parků, třeba Grená, který mě teda vůbec nenadchl, navíc se platí parkovné – 3EU za osobu – ne za auto- a pak 10EU za osobu vstup do parku, který není ničím zvláštní, výhledy jsou zarostlé a celkově to nestálo za nic. Další je park u kaple Nossa Senhora das Vitórias, vstupné se platí a stejně tak parkoviště.

Ve Furnasu se v horkých parách se připravuje jedno z klasických jídel Azor a to Cozido, složené z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, hovězí, různé klobásy) a zeleniny (mrkev, tuřín, zelí, brambory) podávané s rýží a zalité vývarem. Ta zelenina byla fakt skvělá. Nejlepší a nejvyhlášenější restaurace Restaurante Tony´s v centru Furnasu.

Gastronomie

Co se týče gastronomie, nooo, nic moc. Kromě vyhlášené restaurace Restaurante Tony´s a dále jedné z nejlepších restaurací, co jsem kdy byla a to Louvre Michaelense v Ponta Delgadě, kde jsem snědla k obědu dokonce hned dva chody za sebou 😀 Další dobrá kavárna a pekárna je opět ve Furnasu a to Gloria Moniz Bolos Lêvedos, kde paní peče i typické azorské sladké pečivo. Další azorské sladké pečivo pečou ve Vila Franca do Campa – kavárna Queijadas da Vila do Morgado.

Dál jsou tu moc pěkný kostely nebo majáky, treky podél pobřeží i ve vnitrozemí, na každém kroku vodopád nebo jezero. A na každém dalším kroku jsou krávy 😀 a pro milovníky flóry je tu plno fakt zajímavých kytek.

Nakonec jsme 10 dní kmitali jak fretky, na některá místa jsme se vraceli víckrát, ale i tak si myslím, že ještě tak 4 dny navíc bychom snesli, abychom mohli projít i ty hřebenovky po kráterech nad jezery. Pokud nad Azorami váháte, doufám, že jsem vám rozhodování dóóst zlehčila a teď už balíte kufry, protože to vážne stojí za to.