Pár hodin v Portu

Jediná věc, kterou musíte udělat v Lisabonu ? Koupit si lístek do Porta !

Tohle město mě naprosto uchvátilo a na jeho promenádě se sklenkou vína bych mohla sedět věčně. Musím říct, že mě asi jiné město tak neuchvátilo.

Všechny níže vyjmenovaná místa jsou v okolí řeky Douro a vlastně jsou všechny kousek od sebe a spojuje je majestátný most. Na skleničku vína a procházku centrem vám stačí pár hodin. Pokud máte více času, je zde plno muzeí všeho druhu.

Ponte de Dom Luís I.

Jeden z neslavnějších mostů Evropy postavený spolupracovníkem G. Eiffela přes řeku Douro spojující město Porto a Vila Nova de Gaia průchozí ve dvou fázích.

Katedrála Sé do Porto

Jedna z nejstarších památek v Portu se nachází na vršku nad řekou Douro. Vstup do katedrály je zdarma.

Nádraží São Bento

Stanice Sao Bento je železniční stanice uprostřed města a taky jednou z nejnavštěvovanější památkou. Interiér nádraží je vyzdoben 20 000 kachličkami Azujelos ( čti azuželus ) – modrobílá krása Portugalska. Z této stanice se ovšem nedostanete přímo do Lisabonu, pouze s přestupem.

Barrio La Ribeira

Jen pár kroků od mostu Luíse I. přímo na břehu řeky Douro se nachází tato nádherná čtvrť , která láká především na své úzké uličky, stinná zákoutí a desítky venkovních restaurací a barů, pouličními umělci a posezením se sklenkou portského cca za 4eu za skleničku.

Klášter Serra do Pilar

Naproti katedrále Sé do Porto na druhém břehu řeky Douro se tyčí hlavní památka Vila Nova de Gaia, která je fakticky už předměstím Porta.

Vila Nova de Gaia

Vinné sklepy, jejich prohlídky a ochutnávky vín, to je břeh řeky Douro ve Vila Nova de Gaia.

Episkopální palác

Stejně jako památky i tato se ční nad řekou Douro.

Rua das Flores

Jen co by kamenem dohodil od nádražní stanice Sao Bento na začátku ulice Flores je Fábrica de Nata – pekárna, kde pečou tradiční portské pečivo plněné pudinkem.

Avenida dos Aliados

Na druhou stranu od stanice Sao Bento je hlavní třída vedoucí až k radnici a kostelu Nejsvětější trojice.

Mercado Bolhao, Mercado de São Sebastião a Mercado Ferreira Borges

Tržnice jsou otevřené denně od 7:00 do 17:00 a za vstup se nic neplatí.

Rabelos

Tradiční lodě přepravující víno, které se sice už na přepravu nevyužívají, ale zaparkované na břehu dodávají městu tu pořádnou atmosféru.

“Half Rabbit” by Bordalo II ve Vila Nova de Gaia

Teleférico de Gaia

Lanovka spojující břeh řeky Douru ve Vila Nova de Gaia a Jardim do Morro před klášterem Serra do Pilar. Každopádně cesta nahoru se dá projít úzkými uličkami a cesta trvá cca 10 minut.

Kam na kafe ☕️

Na tuhle milou kavárničku jsem narazila úplně náhodou při hledání cesty přes most Ponta de Dom Luís I. . Jmenuje se My Coffee Porto, kde cappucino stojí 2,50 Eu a můžete si ho vychutnat s neuvěřitelným výhledem na řeku Douro , Barrio La Ribeira a celou Vila Nova de Gaia.