Azory – 36 míst na Sao Miguel, které musíte navštívit

Havaj Evropy na dosah ruky

Pokud všechna tato místa chcete navštívit, vydejte se mnou na Sao Miguel – termíny zde

Sao Miguel jsem během jednoho roku navštívila hned dvakrát a pokaždé mi ukázal svou rozmanitost přírody i počasí. Pastviny poseté kravkami střídá nedotčená jungle, kde si musíte klestit cestu mezi rozmanitou škálou obrovských květin, čajové plantáže, silnice lemované kvetoucími hortenziemi, termální prameny uprostřed divoké přírody až po neuvěřitelné krátery pradávných sopek. Příroda si tu bere nazpět vše co zde člověk zanechá delší dobu bez povšimnutí.

Jaký ostrov navštívit?

Azorské ostrovy se skládají z 9 obydlených ostrovů (São Miguel, Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa, Corvo.) A každý z nich má co nabídnout. Já jsem zatím navštívila pouze hlavní a největší ostrov – São Miguel.

První návštěva Sao Miguel trvala 10 dní a měli jsme to takový na pohodu a stihli jsme projet ostrov křížem krážem. Na místa, kde nám nevyšlo počasí, jsme se mohli vrátit i víckrát. To neznamená, že jsem prošli každý zajímavý místo. A i při druhé návštěvě jsem navštívila další nová místa. I po druhé návštěvě mi stále zbývá celodenní trek po hřebenu nad Lagoa do Fogo PRC2SMI, který bych si ráda odškrtla.

Kdy vyrazit na Sao Miguel a jak dlouho tu pobýt?

Sao Miguel jsem navštívila v září a říjnu, tedy mimo hlavní turistickou sezónu a počasí je jako na každém ostrově v Atlantiku nepředvídatelné. V jeden termín jsem na sobě měla každý den kraťasy a tílko a jen o pár týdnů později, kvůli studenému větru a dešti, jsem litovala, že nemám péřovku 😀

Některé zdroje uvádějí, že stabilnější počasí je v období květen – listopad, ale moc bych na to nespoléhala, počasí je prostě počasí:)

Ale i v horším počasí nemusíte sedět na ubytování, střediska s termálními prameny jsou otevřené i za horšího počasí a nejen že budete v termálech sami, ale i zažijete neuvěřitelnou atmosféru.

Pokud chcete vidět z ostrova co nejvíc a trochu si to i užit ,doporučuji minimálně 7 dní na hlavním ostrově Sao Miguel. Když zůstanete déle, určitě se nudit nebudete, pokud se rozhodnete naopak strávit na Sao Miguel méně stihnete to nejzajímavější.

Ubytování

Na rozdíl od Madeiry bych doporučila zůstat ubytovaná na jednom místě. Ostrov je celkem malý a za něco málo přes hodinu ho přejedete z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod. Doporučuji si vybrat ubytování někde uprostřed. Já volím strategicky ubytování v oblasti u města Lagoa, kde najdete snadno na dálnici, máte zde obchody i restaurace a na severní pobřeží to trvá asi 10 minut. Opačně je dobrá i lokalita v okolí města Ribeira Grande. Ze středu ostrova to budete mít jen kousek na letiště do Ponta Delgady a na okraje ostrova na obě strany vám to nebude trvat déle než hodinu.

Doprava po ostrově

100% doporučuji si půjčit auto! Pohodlná a nejrychlejší doprava po ostrově, to je to co chci. Na letišti přímo v terminálu je plno půjčoven a další jsou na parkovišti přímo u letiště, když vylezete ven a vydáte se smeřem doprava. Parkoviště P1-P6 mají vždy budku kde sedí obsluha k dané půjčovně. Nezapomeňte si auto rezervovat s dostatečným předstihem!! Ať se vám nestane, že pak máte koupené letenky a ubytování, ale nemáte auto. Auto jsme měli půjčené od Wayzor a podruhé od Ilha Verde (cena 7 200Kč na 8 dní), kde domluva na místě byla trochu zmatenější, ale nakonec vše dopadlo dobře. Doporučuji si auta při vyzvednutí VŽDY nafotit a zkontrolovat zápis škrábanců na předávacím protokolu.

Na Azorech nepotřebujete nijak zvlášť výkonné auto, silnice jsou ve skvělém stavu a nejezdíte tu žádný offroad.

1 Lagoa do Fogo

Za mě nejkrásnější kráterové jezero na Sao Miguel 🙂 Kousek od vyhlídky je velké, občas placené parkoviště, asi 3 h nás stály 5EU, při druhé návštěvě byla závora otevřená a neplatilo se nic. Pak už záleží na vás, jestli se vydáte po strmé cestě dolů na cestu téměř kolem celého jezera, nebo se vydáte po hřebeni na nějaký delší trek PRC2SMI.

2 Miradouro da Barrosa

Jedna z mnoha vyhlídek na Lagoa do Fogo, vlastně můžete zastavovat kdekoliv s výhledem na kráter a budete ohromeni.

3 Chá Gorreana

Magické místo na které se vyplatí si přivstat a vychutnat si ho při východu slunce, nebo v mlze. Jedná se o největší čajovou plantáž v Evropě. Volně přístupná čajová plantáž u fabriky na zpracování čaje, kde můžete navštívit i menši čajovnu, kde mají dva druhy čajů k ochutnání, je tu i možnost nakoupit místní čaj a výrobky z něj. Ve fabrice vás čeká přednáška ke zpracování čaje.

4 Miradouro de Santa Iria

Další vyhlídka na severní straně ostrova.

5 Miradouro da Boca do Inferno

Ikonická vyhlídka na tři kráterová jezera jako nejznámější výhled Sao Miguel, cesta od parkoviště vede skrze krásný les s mnoha odbočkami, třeba k dalšímu menšímu jezeru, nebo na jiné vyhlídky na výše zmíněná jezera. Každopádně v okolí je x dalších a mnohem hezčích vyhlídek bez zábradlí a s lepším výhledem, stačí jen lehce odbočit od davu turistů.

6 Cascata do Porto Formosso

Další z parků s vodopádem, příjemná krátká procházka z parkoviště.

7 Praia do Areal de Santa Bárbara

Černá písčitá pláž a surfařské středisko v blízkosti města Ribeira Grande. Na pláži najdete i TukáTulá Beach Bar, kde si kromě drinku můžete dát i kávu a něco dobrého k jídlu.

8 Salto da Farinha

9 Poço Azul

Pokud počasí přeje dojdete k tyrkysově modrému jezírku jehož jméno v překladu znamená Modrá studna. Další příležitost se vykoupat v chladné vodě.

10 Pequena Rota PR39 SMI – Quatro fábricas da Luz

Trasa začíná u malého parkoviště kde se vejde cca 5-6 aut, přes vesničku projdete k malé říčce a jezírku kde je jedna z nejstudenější vodou na Azorech, i tak je tam skvělá koupačka.:) Dále pokračujeme ke staré opuštěné hydroelektrárně, kterou už pomalu pohltila příroda. Cesta vede oficiální stezkou uprostřed divoké přírody, sem tam se budete muset prodírat skrz divokou džungli a přelézat spadlé stromy.

Trasa celkově 3,7km
Čas 1,5h
Převýšení 137m

11 Ponta da Ferraria

Něco tak unikátního najdete snad jen na Sao Miguel. Horký pramen vyvěrající do moře. Pokud budete mít štěstí a vlny nebudou velké, po žebříku a za přítomnosti plavčíka se budete moci ponořit do moře ohřívaného sladkou termální vodou.

Voda v tomto termálním mořském bazénu je ohřívána okolními lávovými skalami a geotermálním přírodním pramenem pod nimi. Dávejte pozor při odchodu vln, kdy chladná mořská voda je odnášena zpět do moře a převažuje horká termální voda, ať vám to nespálí zadek jako mně 😀 K větší bezpečnosti jsou zde umístěna lana, kterých se můžete držet.

Dbejte bezpečnosti a při vlnách se nepokoušejte do jezírka chodit.

V okolí je taky krátka naučná stezka s neuvěřitelnými výhledy na skalní útvary, které omílají mořské vlny.

12 Cascata da Gruta

13 Mosteiros

Černá pláž s ikonickým skalním útvarem, který se zvedá z mořské hladiny. U pláže je pojízdný stánek, starší Portugalec, který neumí ani slovo anglicky, vám prodá výborný pivo 😀

14 Igreja de São Nicolau

15 Miradouro do Cerrado das Freiras

16 Miradouro da Vista do Rei

Starý opuštěný hotel a dokonalé výhledy z jeho okolí. Dole na parkovišti mají nejlepší hotdogy na ostrově 😀 Vstup do opuštěného hotelu je zakázaný, ale dle počtu turistů na jeho střeše a na počtu občerstvení okolo zákaz moc lidí neakceptuje.

17 Aqueduto do Carvão

Pozůstatky starých viaduktů, které jsou jak jinak než pohlcené přírodou zpět.

18 Miradouro do Pico do Carvão

Jeden z nejkrásnějších výhledů na kaňony, při východu slunce má dokonalou atmosféru.

19 Plantação Ananases A Arruda

Jen v Ponta Delgadě jsou minimálně dvě ananasové farmy (Plantação de Ananás dos Açores). Ananasové skleníky s ananasy v různé fázi růstu a samozřejmě s ochutnávkou ananasů a všelijakých koláčů a drinků z nich. A musím uznat, že ananasový mojito nemá chybu.

20 Caldeira Velha

Parqua Da Caldeira Velha, kde je vstup dobré objednat na daný čas den předem přes rezervační systém, vstup je omezen na daný počet osob a cena je 10EU na 1,5h. Najdete tu čtyři různé termální bazény s různou teplotou vody. Malé převlékárny a za poplatek je možné věci nechat ve skříňkách. Žádný bar ani občerstvení přímo v areálu není.

21 Cascata do Salto do Cabrito

Trek začínající u vodopádu Salto do Cabrito, kde se můžeme i vykoupat (vodopád není termální) až k termálním pramenům do městečka Caldeiras, kde se nachází další termální prameny Termas das Caldeiras za vstupné 3UE. Cesta středně obtížná, na začátku prudké stoupání po schodech, část vede přes exponované úseky, po dřevěných stezkách nad řekou, podél termálních elektráren a cestou potkáme i vývěry termálních sirných par a místa, kde se připravuje tradiční azorský pokrm Cozido. 

Trasa celkově 5 km
Čas 1,5 h
Převýšení 159m

22 Ermida de Nossa Senhora da Paz

Poutní místo Ermida de Nossa Senhora da Paz, tedy kaple Panny Marie míru, nad městem Vila Franca do Campo. Přes kvetoucí hortenzie nabízí překrásný výhled na celé pobřeží včetně ostrůvku Ilhéu de Vila Franca do Campo, který je pozůstatkem sopečné činnosti. Ikonické bílé schodiště je zdobené tradičními „azulejos“ – obrazy z modrých kachliček.

23 Pequena Rota Circular PRC 37 SMI – Rota da Água – Janela do Inferno

Tato okružní trasa prochází po své délce několika tunely, je vhodné si vzít baterku, čelovku, nebo pořádně nabitý mobil se světlem. Cesta vede po mostcích a podél starého potrubí z hydroelektráren.

Trasa celkově 7,6km
Čas 2,5h

24 Vila Franca do Campo

Malé přímořské městečko s pekárničkou a prodejnou typických pochoutek pro tuto vesnici – Queijadas De Vila Franca Do Campo. Také nabízí možnost výhledu na ostrůvek sopečného původu Ilhéu de Vila Franca do Campo.

25 Miradouro do Cintrão

Z Miradouro do Cintrão budete mít výhledy na útesy, kdy pod vámi bude asi 120 metrů. Při ohybu nad útesy hlavně dbejte zvýšené opatrnosti.

26 Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões

Volně přístupný, krásně udržovaný park s vodními mlýny a několika vodopády a malou kavárnou.

27 Farol do Arnel

Maják na východní straně ostrova, pro pozorování východu slunce ideální místo. Auto nechte zaparkované nahoře na parkovišti, strmou cestu dolů k majáku raději sejděte pěšky a cestou se Vám naskytne i výhled na vodopád Cascata da Ribeira da Ponte.

28 Miradouro da Vista dos Barcos

Krásný výhled na výše zmíněný maják.

29 Cascata Salto do Prego

Asi nejkrásnější vodopád na ostrově Sao Miguel. Není nijak vysoký. zato krásně zasazený do divoké přírody.

Cesta začíná na malém parkovišti, vede údolím kolem říčky, přes divokou přírodu až k vodopádu. Cestu zpět můžete vzít přes starou kamennou vesnici, kde si můžete zakoupit limonádu nebo místní ovoce.

Trasa celkově 4,5km
Čas 1,7h
Převýšení 285m

30 Parque Terra Nostra

Terra Nostra, velký botanický park ve městečku Furnas s obrovským do hněda zbarveným bazénem a dalšími dvěma top horkými mini bazénky. Tyhle termály jsou vážne hodně horký, ale byla to paráda. Voda je tady víc sirnatá, proto to zbarvení vody. Velká převlékárna a sprchy jsou v přestavbě (2023). Kromě koupání je tu obrovská botanická zahrada s upravenými cestičkami, udržovanými jezírky, palmová alej, květinová zahrada, různé sochy, takže je tu určitě co dělat. Cena je 10E a časově vstup není omezen. Občerstvení opět v areálu není.

31 Město Furnas

Furnas jako obydlená plocha neaktivního vulkánu, město je plné míst kde vyvěrá sirnatá voda nebo pára. V okolí je pár placených parků, třeba Grená. Další je park u kaple Nossa Senhora das Vitórias, vstupné se platí v hotovosti a stejně tak parkoviště.

Ve Furnasu se v horkých párách připravuje jedno z klasických jídel Azor, a to Cozido, složené z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, hovězí, různé klobásy) a zeleniny (mrkev, tuřín, zelí, brambory) podávané s rýží a zalité vývarem. Ta zelenina byla fakt skvělá. Nejlepší a nejvyhlášenější restaurace je Restaurante Tony´s v centru Furnasu.

32 Park Grená

Parkovné – 3E za osobu – ne za auto- a pak 10EU za osobu vstup do parku (2022).

33 Capela de Nossa Senhora das Vitórias

34 Poça da Dona Beija

Další placené termály ve Furnasu jsou Poça da Dona Beija, kde téměř skoro nikdo nepochopitelně nebyl. Opět doporučuji udělat den předem rezervaci, tyhle termály jsou otevřené až do 11 večer a dost lidí sem chodí právě na noční koupání, kdy jsou bazény pěkně osvětlené. Najdete tu pět bazénu s různou teplotou, sprcha studená je zdarma a teplá za poplatek, skřínka stojí 2eu + depozit. Cena je 8EU za 1,5h.

35 Pico da Vara

36 Ponta Delgada

Hlavní město nabízí krásnou volně přístupnou botanickou zahradu, i něco z architektury (Portas da Cidade, Igreja de São Sebastião) a také spoustu restaurací. Ráda bych doporučila jednu dražší s nutností rezervace Louvre Michaelense Bar Bistro Mercearia nebo Adega do Mestre André, kde si můžete dát i mořský potvory a ryby.