Cestování se psem

Po EU i mimo ní.

Se psem je to úplně jiný level cestování. Nejen, že musíte řešit sebe, ale máte na starost i další bytost a s tím spojenou odpovědnost i za všechny kolem sebe.

Tohle je tak obsáhlé téma, že vůbec nevím, kde začít 😀

Každopádně ať už pěšky, vlakem nebo autem vždy jsou alespoň nějaké podmínky, které pro cestování musíte splnit.

V Evropské unii je to celkem jednoduché:) K cestám stačí ten modrý evropský pet pas zvířete, platná vakcinace proti vzteklině (první vakcína vztekliny (zvíře je starší 12 týdnů) je platná až po 21 dnech od očkování!!!!) a zvíře musí být označené čipem před aplikací vakcíny a před vystavením evropského pet pasu.

Irsko, Malta a Finsko vyžaduje 120-24h před příjezdem ošetření zvířete praziquantelem – odčervení – potvrzené veterinářem v pet pasu.

Mimo Evropskou unii do tzv. třetích zemí je to trochu složitější. Aktuální veterinární podmínky pro vývoz by si měla zjistit vždy osoba doprovázející zvíře přímo u kompetentní veterinární autority.

Existují vyjmenované třetí země a ostatní třetí země. Obecně pro cesty do vyjmenovaných třetích zemí a zpět platí, že oproti cestování v EU potřebujete ještě oficiální papír navíc – veterinární osvědčení pro vycestování zvířete. Tzn. musíte mít modrý pet pas, čip, platnou vakcínu proti vzteklině + veterinární osvědčení vydané příslušnou Krajskou veterinární správou po předchozí veterinární prohlídce u soukromého veterináře. Veterinární osvědčení stojí 50ti korunový kolek z pošty.

Pro cesty do ostatních třetích zemí a následný návrat kromě výše zmíněného budete potřebovat serologické vyšetření krve na titr protilátek proti vzteklině. Tohle vyšetření lze udělat 30dní od první vakcinace proti vzteklině a pak při dodržení vakcinačního schématu platí po celý život zvířete, dojdete k veterináři, ten odebere zvířeti krev a vzorek zašle do akreditované laboratoře, kdy do 1 cca týdne máte protokol s výsledkem a veterinář vám výsledek zapíše do pet pasu zvířete. Většinou (podmínky má každá země pro vstup svoje) tohle vyšetření je třeba pro cestu zpět z ostatních třetích zemí, ale je určitě lepší ho mít udělaný už předem z Čr, než hledat někde na Ukrajině laboratoř, která vám krev psa vyšetří. Některé východní země ani svou akreditovou laboratoř nemájí.

Ve všech případech, pokud vám chybí nějaká část z podmínek pro cestování a máte smůlu, a na celnici vás chytnou, riskujete 3 měsíce karantény v daném státě, takže doporučuji si vše předem ověřit, podmínky se často mění – viz výstup Británie z EU atd 🙂

Auto/ vlak / autobus

Asi nejjednodušší způsob, když neberu v potaz pěší treky, jak cestovat se psem je vlastním, nebo pronajatým autem/obytňákem. Pokud se jedná o pronájem auta, jen se ujistěte, že v něm můžete cestovat právě s chlupatým čtyřnohým parťákem, případně auto zajistěte speciálním potahem proti chlupům. Každopádně nezapomeňte psa připoutat bezpečnostním pásem!

Autobusem stejně jako vlakem přibalte náhubek, nebo přepravku na psa, bližší podmínky přepravy si ověřte vždy u dopravce, včetně ceny za přepravu. Některé společnosti přepravují psa zdarma (RegioJet), u některých si více či méně připlatíte (České dráhy).

Letecky

Ve většině případech nízkonákladovky psy nepřepravují. Každá letecká společnost má ale své podmínky, úplně nejlepší je se telefonicky zeptat na daný let.

Stejně tak má každá letecká společnost jiné parametry na možnost přepravy psa přímo na palubě, při jiných parametrech bude pes přepravován v podpalubí. Online check-in není možný, tak dorazte na letiště vždy s předstihem, ať stihnete veškerou administraci při odbavování. Tak či onak, pes musí být vždy přepravován v přepravce a musí mít vlastní letenku, která je někdy dražší než letenka pro člověka. Většina leteckých společností povolí psa na palubu do 7-9kg včetně váhy přepravky a jsou určené i rozměry přepravky. I podpalubí má omezení váhou, která je okolo 45 kg včetně přepravní schránky, podložky, vody. Pes bude po celou dobu letu sám v přepravce, je dobrý mu tam umístit nějaké tričko s vaším pachem a V ŽÁDNEM PŘÍPADĚ NEPODÁVEJTE SEDATIVA TYPU ACEPROMAZIN atd, která sice způsobí hlubokou sedaci, pes není schopen se pohybovat, vnímá zvuky, ale stále vnímá strach.

Dlouhodobě se dají předem podávat bylinky jako třeba kozlík lékařský nebo meduňka, které jsou bezpečné a pro každého chovatele lehce dávkovatelné s téměř nulovou šancí k předávkování :).

Dál  jsou na trhu přípravky s tryptofanem, což je aminokyselina, která je prekurzorem serotoninu a melatoninu v mozku. Má uklidňující účinek, mírní strach, navozuje pocit bezpečí. Je obsažen v přípravcích Relaxan, Allegris.

Přípravky Alavis Calming, Zylkene atd jsou různé směsi získané z bílkoviny kolostra – mateřského mléka. Stejně jako u mláďat mají uklidňující účinek. Uklidňují, uvolňují, potlačují úzkost, zlepšují odolnost proti stresu, umožňují zdravý spánek.

Dále přípravky s L-theaninem, aminokyselinou, která je obsažena v zeleném čaji. Vyvolává relaxaci v mozku bez ospalosti a rychle zklidní. Na trhu jsou přípravky jako Relaxis, Calming.

Nejnovější přípravky jsou s obsahem CBD, u kterých byly také prokázány zklidňující účinky a předcházejí úzkosti. Na nabídku veganských příchutí a dávkování můžete kouknout na stránkách Konope.co, kde s k´ódem PETRA15 získáte 15% slevu 🙂 Moje Sofie nemá moc ráda nástup do auta, takže dlouhodobě užívá vegan hovězí příchuť.

Nezapomeňte, že každý pes je individuální, každá změna způsobuje (zvlášť přeprava bez vás) určitý stres a jako správný páníček musíme udělat vše, aby byly chlupáči spokojení, ale hlavně dbát na bezpečnost, ať už psa, tak lidí kolem sebe.

Kdyby byly nějaké dotazy, klidně napište na instagramu do zpráv, ráda odpovím 🙂

Šťastnou cestu 🙂