Do Islandu se nejde nezamilovat aneb jak jsme neviděli polární záři

Jak už u mě bývá zvykem, vylítly na mě letenky za 2 tisíce na Island, no tak jedeme ! Tentokrát se k nám přidal i náš insta kamarád se stativem @radim.panak, takže na krajinky bez mého zadku koukněte k němu na profil 😀

Kde začít, jelikož je Island jedna z nejdražších zemí Evropy, snažili jsme se ušetřit tam, kde se dalo, takže jídlo jsme si s sebou brali – asi 3kg jídla od Adventure menu, sušené maso, oříšky, tyčinky, ovesné kaše, hledali jsme ubytování s nižší cenou a auto vzali jen to základní se základním pojištěním, jelikož jsme neplánovali sjíždět na silnice pro off road. Celkové vyúčtování najdete úplně dole pod článkem, celkem nás 8 dní vyšlo se vším všudy na 16 tisíc na osobu. Cestovali jsme s Martinem každý s malým příručním zavazadlem a dohromady jeden kufr 10kg.

Protože mi každý říkal, že pokud jednou Island navštívím, už tam budu jezdit pořád, rozhodla jsem se, že nebudeme objíždět ostrov dokola, ale že pořádně projedeme jen jeho část a to jih. Takže jsme na letišti vyzvedli naši Dáčku Sandero, dostali facku od strašného větru a vyrazili na sopku Fagradalsfjall, bez snídaně, bez oběda, jen v džínech a čelence na hlavě. Blbej nápad.

Holá planina na poloostrově, do toho takový vítr, že když jsem se do něj opřela, tak mě udržel na nohách. Neuvěřitelný. Byla mi taková zima, že jsem nevěděla, jak zbytek výletu přežiju 😀 Navíc pustá planina, sem tam kopec, no nic moc ten Island.

Další den, jsem na sebe navrstvila oblečení, vzala si kulicha a vyrazili jsme objevovat krásy Islandu více na jihovýchodě a já okamžitě pochopila to, že do Islandu se nejde nezamilovat.

Každá země mě něčím dostane, v případě Islandu, se fakt nemůžu rozhodnout, jestli byly krásnější černé pláže s kusy ledovce, nebo ledovce samotné, nebo vodopády, jak já miluju vodopády, nebo že by hot poty ? Sakra já fakt nevím.

Fagradalsfjall

Od března 2021 aktivní sopka, nacházející se asi 30 km od letiště v Keflavíku. Cestou jsme projeli kolem Blue Lagoon a městečkem – no pár baráků připomínající sklady – a dojeli na parkoviště, kde jsme přes aplikaci zaplatili 1000 rybích peněz. Cesta k lávovému poli trvala cca 30 minut, ale samozřejmě s aktivitou sopky se to mění. Za nás ještě pole doutnalo, z průduchů šlo teplo, všude byla cítit síra a bylo to fakt něco neuvěřitelného, vidět tu obrovskou plochu pokrytou černým povlakem 🙂

Blue Lagoon

Pokud nejedete úplně low-cost, tak doporučuji lagunu navštívit 🙂 Já kdybych mohla, tak se tam válím doteď.

Gullfoss

Gejzíry

Největší Geysir , když vybouchne tak až do výšky 100 metrů, jeho aktivita je dle cedule RARE – takže vzácný. Vedle je gejzír Strokkur, který je aktivní a chrlí vodu každých 5-10 minut do výšky až 25 metrů.

Brúarárfoss, Midfoss, Hlauptungufoss a nejmodřejší řeka na Islandu

Trasa dlouhá celkově asi 4 km jednou cestou, trvající asi 3h.

Termální pramen Hrulanaug

Dokonalé souznění přírody a zásahu člověka dá dohromady krásné místo, kde jsme strávili krásný podvečer v termálním jezírku s teplotou kolem 40˚C , kde se vejde až 15 lidí a součástí je zastřešená převlékárna, odpadkový koš. Při vstupu je kasička s prosbou o příspěvek 100 rybích peněz na osobu.

Seljalandsfoss, Gljufrafoss a trek podél vodopádů

Termální bazén Seljavallalaug v úpatí ledovce Eyjafjallajökull

Termální bazén s teplotou vody mezi 20-30 ˚C , takže nic moc, navíc šatny jsou celkem špinavý a voda je plná řas, jelikož je ta voda celkem studená oproti ostatním hot potům.

Skógafoss

Vrak Douglas DC-3 v Sólheimasandur

Zajímavý místo s atmosférou … kdyby sem nevozil terénní autobus instaturisty. Katastrofa. Ceduli nelezte na trup letadla, jsme uměli přečíst asi jen my, jelikož jsme byli jediní, kdo tam nelezl …no … Doporučuji si zjistit, kdy v daném období začínají a končí jízdy tímto autobusem a vyrazit mimo tento časový úsek, jinak vás čeká štrašlivá komedie. Cesta trvá celkem asi 3-4 h, bacha na silný vítr, jde se po holé planině. Čepice, rukavice nutností. Když se tam ocitnete úplně sami uprostřed ničeho, má to ale super atmosféru.

Cedule nedělejte to a to a to jsou na Islandu vážně všude

Ledovec Mýrdalsjökull

Treky po ledovcích jsou dovolené pouze s průvodcem.

Reynisfjara

Černá pláž s čedičovou jeskyní jsme navštívili dokonce třikrát. Poprvé při jasné obloze, kdy byla plná turistů a neměla takové to moody kouzlo, druhý den, jsme se vydali na pláž se podívat z útesu nad ní a potřetí jsme jeli na východ slunce a to bylo to pravý !

Vík

Městečko Vík u pláže Reynisfjara s ikonickým kostelem, kde si můžete nakoupit a dojít na jídlo. Kdo viděl seriál Katla ví, kde co je 😀

Gígjagjá (The Yoda Cave)

Kaňon Fjaðrárgljúfur

Okolí vesnice, jejíž jméno neumím vyslovit (Kirkjubæjarklaustur) vodopády Systrafoss a Stjórnarfoss a čedičová stěna Kirkjugólf

Čedičový vodopád Svartifoss

Jökulsárlón a Diamantová pláž

Jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy byla. Ty obrovské masy ledu houpající se na hladině bych dokázala sledovat celou věčnost 🙂

Pláž Stokksnes

Oblast černé pláže s ostrými vrcholky hor v pozadí odrážející se v hladině stojaté vody. Vstup se platí 900 rybích peněz , ale určitě to stojí za to.

Vana na sýr u Djúpivoguru

Až se mě někdo bude ptát, co nám Česku chybí, jsou to hot poty na každém kroku. Dokonalost.

Tenhle u Djúpivoguru je takový nenápadný, ale za to jeden z nejlepších na jihu, co můžete zdarma navštívit. Teplota kolem 40˚ . My v něm strávili asi hodinu v dešti a byla to pecka.

Folaldafoss

Deštivý den se při příjezdu k vodopádu změnil ve sněhový den.

Hodím vám sem mapu míst, která jsme navštívili, a je jich tam pár navíc z doby, kdy jsem plánovala objet ostrov.

https://mapy.cz/s/buvazuheko

Vyúčtování na 1 osobu

letenky z Vídně 2000,-
autobus Vídeň-Brno a zpět 780,-
ubytování 8dní 8000,-
půjcění auta 1800,-
benzín 2000,-
skyry, kávičky, sušenky, 2x parkoviště, vstup na Stokksnes cca 1500,-

= 16 000,-

1.11 končí sezóna- ubytování a pronájmy aut padají s cenami na polovinu oproti cenám v létě 🙂

Jeli jsme si pro polární záři, kterou jsme asi viděli z dálky, ale odborník Radim tvrdil, že to není ona, takže jsem hned zalezli do chaty a dál to divný světlo nezkoumali – díky Radime 😀 Takže krásnou polární záři jsme sice neviděli, polární liška před námi utekla, na tuleně se nám nechtělo tak daleko, jeden hot pot byl ledovej, ale i tak to byl zážitek a Island na přelomu podzimu a zimy doporučuju všemi deseti.