Tre Cime a ferata kolem hory Monte Paterno

Asi nejznámější dominanta Dolomit. A právem.

Na tomhle treku bylo všechno dokonalý až na nedostatek času. K Tre Cime se dá dojet autem nebo autobusem až téměř nahoru, což dost výrazně zkrátí už tak dlouhý trek. Jen cesta autem po serpentýnách trvala nějakých 15 minut, nedokážu si představit to jít pěšky. Cena mýtného pro vjezd na Tre Cime je 30E a vjezd se uzavírá na noc. Dojeli jsme nahoru kolem 8 večer a potom, co přestalo pršet a mračna se roztrhala, jsme se kochali západem slunce a přespali přímo pod Tre Cime.

Jelikož je to ideální místo na pozorování hvězd, měli jsme budík na 3 hodiny v noci . Tak úžasnou oblohu jsem jinde neviděla.

Ráno od 8 hodin začaly najíždět desítky aut plus autobusy a parkoviště se začalo rychle plnit, udělali jsme chybu, že jsme nevstali s východem slunce a nešli dřív, ale potřebovali jsme se už po skoro týdnu brzkého vstávání prospat.

Italský Václavák!

Hlavní cesta od parkoviště až k dominatním třem věžím byla plná Italů s rodinkami. My naštěstí pokračovali nahoru na feratu kolem hory Monte Paterno, která vede až na vrchol Paternkofel 2744 m n.m.

Ferata s náročností B (ale oproti Watzmannu teda náročnost 0 :-D), je ferata fakt na vyblbnutí, strašně mě to bavilo, střídají se úseky tunelů z 1. světový války, úseky lezení na lanech, úseky na žebříkách nebo přes lávky. Cestou procházíte skrz a okolo celé hory s krásnými výhledy na Tre Cime a na druhou stranu na Sextenské Dolomity.

Před vrcholem se cesta dělí na cestu nahoru a pak na cestu dolů, bohužel někteří to nechápou, a proto se tu tvoří fronty. Na feratu je určitě nutný plné vybavení – sedák s brzdou, rukavice, helma 🙂

Z vrcholu cesta pokračuje dál, celá ferata je jednosměrná, ale musíte počítat s tím, že to někteří, i když jsou všude jednoznačné šipky, nedodržují. Cesta pokračuje svižně dolů přes dlouhé tunely k chatě Dreizinnen Hut, odkud můžete pokračovat ke známé jeskyni nad chatou, ze které je výhled na Tre Cime (stejně jako odkudkoliv jinud), nebo se můžete vracet podél hory Monte Paterno zpět pod věže Tre Cime a pokračovat dál na parkoviště.

Cesta z parkoviště přes feratu, která má cca 3km a zabere v klidném tempu asi 2 hodiny, až na vrchol a zpět na parkoviště má asi 12km a zabere 5-6 hodin s převýšením 650m.